Zlonická vyhlídka

Je odvoleno, spočítáno. Karty jsou rozdány. Na první letmý pohled na zvolené zastupitele jsem chtěl obléct černý šat, ale po uvážení výsledek vítám a těším se na budoucnost Zlonic.

Je třeba pragmaticky a s odstupem zvážit jejich sliby a volební program.  Na rovinu přiznávám, nevadí mi, že zásady se kterými souhlasím, prosadí někdo jiný. Když to udělá dobře, budu mít o to jednodušší a klidnější život.

Je slušná šance, že v tomto volebním období, díky politicky pevnému uskupení lidí, kteří si stojí za svými názory, bude dokončena kanalizace a vodovod v Břešťanech a Tmáňi. Rozhodně podporuji budování kanalizace a budu rád když už to bude do roku 2018 hotovo. Nebo i dříve? Super!

Tyršova ulice bude mít asfaltový povrch a jelikož je to jen ilustrativní videoklip, předpokládám, že šanci na opravu dostave více ulic. A určitě i chodníky podél nich. Těším se na zveřejnění plánu, v jakém pořadí a kdy budou ulice opraveny. Určitě to nebude řešeno adhoc a těsně před volbami, jako zrovna rychlooprava sousední Fügnerovy ulice nějakou směsí po posledním zastupitelstvu. Nemám problém s tím, že se podojí eurofondy, pokud na to Zlonice nedoplatí jako při zateplení školy, jsem pro. Hodně věcí potřebuje vylepšit!

Jsem rád, že zastupitelé budou sekat trávu a latinu :-) a tím ušetří obci peníze nejen za pracovníky "technických služeb". Náklady obce je třeba tlačit dolů. Rozpočet obce bude o to více plusový a nebude třeba vybírat některé poplatky od občanů. A taky tu bude hezké prostředí. Jsem rád, že zmizí bordel z ulic a nebudu muset každé ráno sbírat hovna cizích psů na chodníku před domem a taky že se budou dodržovat zákony! Souhlasím. Nejen znečišťování chodníků je protizákonné.

Na podpoře spolků se shodneme, jen má představa spravedlivé podpory napříč všemi spolky se nesetkala u většiny nových zastupitelů s kladným ohlasem, nicméně pevně věřím, že bude transparentní a "sociálně" spravedlivá. Předpokládám, že do roku 2018 se nůžky přidělených částek  pro jednotlivé spolky nerozevřou více, než za minulé 3 roky.

S transparentností jsem si to představoval příliš růžově, ale jakýkoliv krok ke zprůhledění fungování radnice a jejich vztahů vítám a jsem pro. Každopádně, noví zastupitelé zřejmě nenajdou odvahu zveřejňovat všechny smlouvy, vypisovat "výběrové" či "poptávací" řízení na všechny zakázky včetně těch podlimitních. Nebo najdou? Potěšilo by to mě i obecní pokladnu.

Pořádání různých kulturních akcí jménem a hlavně na náklady obce bych si však odpustil. Tím neříkám, že takové akce nepodporuji. Ať si lidé sami či prostřednictvím spolků pořádají akcí kolik chtějí, pokud tím neomezí ostatní. Rád se přijdu podívat. Obec může klidně zveřejnit návod, co je všechno pro pořádání různých akcí udělat. Třeba kde je co třeba ohlásit pro shromáždění lidí, co je třeba zařídit pro veřejné pouštění hudby, co pro táborák, co pro sraz u rybníka apod. Obec to nic nebude stát, lidé budou vědět. Jenže to pokušení přiklepnout peníze z obecního na danou akci je lákavé a je to tak snadné.

Nakonec není přece důležité kdo vládne, ale jak. A v hezký klidných Zlonicích, kde jsou v noci osvětlené rovné chodníky, kde roste tráva místo džungle, kde jsou komunální služby pro všechny stejně dostupné, kde jsou vyhlášky jednoduché a účty obce vyrovnané,  tak v takových Zlonicích chci žít a za takové Zlonice budu bojovat.